Krajská nemocnice Liberec + TUL
Krajská nemocnice Liberec rozšiřuje využití 3D tisku a zkouší další technologické novinky. Šéf biomechaniky Lukáš Čapek prozrazuje, jak 3D tisk pomáhá měnit zavedené postupy v péči o pacienty.
Zapomeňte na unifikované zdravotnické pomůcky. Krajská nemocnice Liberec a Technická univerzita v Liberci ve spolupráci s firmou Aries hledají nové cesty pro budoucnost díky novým technologiím. Třeba pro personalizaci díky technologii 3D tisku. Tým z Oddělení klinické biomechaniky v KNL pracuje mj. na tom, aby nové technologie zvyšovaly komfort pacientů. S jakými překážkami se potýkají při zavádění 3D tisku do klinické praxe a proč je důležité, aby ortézy dobře vypadaly a zároveň fungovaly na 100 %? O tom mluvíme s vedoucím týmu Lukášem Čapkem. Nahlédněte s námi do světa, kde se prolíná biomechanika s moderními aditivními technologiemi a kde se formuje budoucnost zdravotní péče šitá na míru každému pacientovi.
Rozhovor si můžete přečíst zde.
Prusa Education + CXI TUL
Technická univerzita v Liberci (TUL) a Prusa Research podporují vzdělávání v oblasti 3D technologií. Liberecký FabLab nově patří do sítě Prusa Education, která vzdělává učitele středních škol v oblasti 3D technologií. FabLab je centrum inovací, které nově nabídne pedagogům specializovaná školení, která nejenže rozšíří jejich praktické dovednosti v 3D tisku, ale také jim ukáží, jak tuto technologii efektivně integrovat do výuky a podpořit kreativitu studentů.
Technická univerzita v Liberci patří se svým výzkumem v oblasti 3D technologií k předním akademickým pracovištím v ČR. Firma Prusa Research je lídrem českého trhu v oblasti výroby a prodeje 3D tiskových zařízení a příslušenství. Společně se proto spojují pro budoucnost 3D tisku ve vzdělávání.
"Technická univerzita v Liberci a Prusa Research jsou známí svou průkopnickou prací v oblasti 3D tisku. Naše dlouhodobá spolupráce má za cíl, aby se Česká republika stala lídrem v této technologii," říká Jiří Šafka, vedoucí Oddělení 3D technologií z CXI TUL.
"FabLab nebude jen místem, kde se školí technické dovednosti. Je to prostor, kde se učitelé budou moci inspirovat nejnovějšími trendy v oblasti aditivních technologií a přenést tuto inspiraci přímo do svých tříd. Vzdělávání budoucí generace v tak rychle se rozvíjející oblasti, jako je 3D tisk, je klíčové pro přípravu žáků a studentů na digitální věk. Náš liberecký FabLab je tedy ideálním místem pro sdílení znalostí, experimentování a objevování nových způsobů, jak technologie může měnit svět kolem nás," dodává Jiří Šafka.
#3DPrinting #Innovation #Education #FabLab #PrusaResearch #TechEducation #TULiberec #AdditiveManufacturing #NCKP3D #CzechTech #DigitalSkills #STEM #FutureOfEducation
Prusa in 2024
Jeden z partnerů našeho konsorcia se představuje ve svém novém videu "Prusa in 2024". Toto video stojí za zhlédnutí, protože od svého uvedení má více než 100 000 zhlédnutí na YouTube.
Podívejte se do výroby Prusa Research, seznamte se s jeho CEO a na konci najdete také zmínku o našem Národním centru kompetence pro průmyslový 3D tisk a našich inovacích pro Afriku.
Celé video si můžete užít tady:
https://www.youtube.com/watch?v=s8DybBlX55k
#Prusa2024 #3DTisk #Inovace #Technologie #Partnerství
Jubilejní 10. fórum aditivní výroby
Na jubilejním 10. Fóru aditivní výroby v rámci MSV v Brně se hodně mluvilo o aktuálních trendech, především o produktivitě v 3D tisku a propojení s umělou inteligencí (AI). Diskutovali jsme, jak AI mění zavedené procesy a otevírá nové obchodní příležitosti pro vývoj a výrobu. Bylo inspirující potkat experty z oboru a vidět praktické ukázky aplikací, které pomáhají dosáhnout rychlé návratnosti investic a efektivnější výroby.
Součástí 10. Fóra aditivní výroby byla také výstava 3DEXPO, kde jsme mohli obdivovat exponáty vytvořené špičkovým 3D tiskem, včetně busty prezidenta z dílny architektky Kateřiny Sýsové Novákové. Těšíme se, jak nové poznatky uplatníme u nás v Liberci na CXI TUL a především v Centru pro průmyslový 3D tisk.
Pro zaměstnance malých a středních firem a veřejných institucí
Zveme vás na unikátní školení 3D tisku a skenování, kde se naučíte, jak přenést své nápady z obrazovky do reálného světa! Přijďte objevit nekonečné možnosti, které vám tato moderní technologie nabízí. Získejte praktické dovednosti, které vám otevřou dveře do budoucnosti. Těšíme se na vás!
Pakliže pracujete v malé nebo střední firmě či veřejné instituci, přihlaste se na školení na webových stránkách EDIH.
Na stejném místě pak najdete i ostatní školení, které náš ústav pořádá.
Vsázíme na 3D tisk jako budoucnost ČR
Jaké budou klíčové trendy pro český průmysl v příští dekádě?
Experti z Centra pro průmyslový 3D tisk, které sdružuje výzkumné i byznysové partnery, identifikovali klíčové směry pro strategii ČR.
Během workshopu, který se uskutečnil 10. září 2024 v Liberci, se odborníci zaměřili na klíčové trendy, které budou formovat další dekádu aditivní výroby. Cílem bylo nejen identifikovat perspektivní směry, ale také vytvořit podklady pro strategická doporučení státní správě. Na stole jsou otázky udržitelnosti, automatizace a nových materiálů, které mohou výrazně zvýšit konkurenceschopnost českého průmyslu.
3D tiskové exponáty z TUL a ČVUT na Festivalu Architektury 2024
Na Festivalu architektury 2024 v Brně prezentoval tým P3DT z Technické univerzity v Liberci svůj výzkum a výsledky, na kterých pracují pod hlavičkou národního centra. Ve výstavním prostoru tým Petra Zeleného a Vladislava Bureše (oba z TUL) vystavil vytištěné objekty z cementové směsi, které přitahovaly pozornost stovky kolemjdoucích. „Do Brna jsme přijeli ukázat vytištěné objekty z cementové směsi. Sedací souprava a křesla přitáhly zájem lidí z praxe. U naší expozice se zastavovali a aktivně diskutovali o aplikacích 3D tisku ve stavebnictví a architektuře a také o samotné technologii,“ uvádí Petr Zelený. Na návrhu podoby exponátů a také jejich tisku spolupracovali s Otou Melterem z Kloknerova ústavu ČVUT. ČVUT je partnerem NCK P3DT a je spoluřešitelem nebo hlavním řešitelem dílčích projektů zaměřených na 3D tisk ve stavebnictví, konkrétně na využití jiných materiálů než cementových, jako jsou keramické materiály, geopolymery či lokální zemina.
Inspirační setkání ve Zlíně
Inspirační setkání ve Zlíně propojilo lidský potenciál a technologie. Koncem dubna se ve Zlíně konala významná akce "Baťův odkaz světu – Síla lidského potenciálu a technologií", která přilákala pozornost spousty expertů. Také náš tým měl svoje zastoupení. V jednom z odborných panelů vystoupil doc. Ivan Mašín. Tato akce přinesla mnoho zajímavých diskusí a prezentací, které se dotýkaly aktuálních trendů a výzev v oblasti lidského potenciálu a technologií. Účastníci měli příležitost naslouchat předním odborníkům, kteří sdíleli své poznatky a zkušenosti v oblastech jako digitální transformace, inovace v průmyslu, udržitelný rozvoj a další. Podívejte se na fotografie a nechte se vtáhnout do atmosféry tohoto inspirativního setkání, které propojilo nejen lidí, ale i myšlenky a technologie na cestě k budoucnosti plné inovace a pokroku. Fotografie z akce si můžete prohlédnout zde.
Strojírenství pro 21. století dává důraz na inovace, autonomii a materiály
Úspěšný workshop "Horizont inovací v průmyslu" se stal důležitým setkáním pro odborníky z technologických, výrobních firem i akademické sféry, kteří se zaměřili na klíčové trendy a inovace v oblasti průmyslu 4.0.
Organizátoři akce se zaměřili na klíčové trendy a inovace v oblasti průmyslu 4.0 a diskutovali o širokém využití umělé inteligence, síle 5G sítí ve výrobě a důležitosti bezpečnosti průmyslových sítí. Renomovaní odborníci představili inspirativní přednášky a praktické ukázky, které nabídly nové poznatky a perspektivní příležitosti pro průmyslový sektor. #cxiliberec #researchonthetop #Inovace #Průmysl4.0 #UměláInteligence #5G
ČESKÁ PODNIKATELSKÁ DELEGACE V HORNÍ LUŽICI
V návaznosti na českou podnikatelskou cestu do Prahy a Liberce v roce 2022 a doprovodnou cestu na mezinárodní strojírenský veletrh MSV v Brně (CZ) v roce 2023 vyzývají Průmyslová a obchodní komora Drážďany, kancelář Zittau a aliance Lausitz - Life & Technology (L&T) k dalšímu dialogu. Tentokrát bude do Horní Lužice pozvána delegace českých firem složená z podnikatelů nejenom z posledních dvou cest. Zde si budou moci vyměnit názory s odborníky a podnikateli z Horní Lužice a získat přehled o odborných znalostech různých aditivních výrobních procesů v rámci aditivní výroby. Konkrétně se uskuteční návštěva Fraunhoferova institutu IWU v Žitavě a společnosti G-S-D Gerhard Schoch Druckgiesstechnik a budou představeny odborné znalosti partnerů aliance L&T v oblasti aditivní výroby. V komunikaci Vás samozřejmě podpoříme německo-českým překladem.
Kontakt na organizátory a registrace:
Vysoká škola aplikovaných věd v Žitavě/Görlitz, Leonie Liemich, Koordinátor projektu L&T, Telefon: +493583 6124801 Mobil: 0049 179 470 9565, Mail: Leonie.Liemich@hszg.de
Obchodní a průmyslová a komora Drážďany, pobočka Žitava, Jiří Zahradník, Vedoucí českého kontaktního centra, Telefon: +493583 502234, Mail: zahradnik.jiri@dresden.ihk.de
Představení Národního centra kompetence (NCK)
6. prosince 2023 představila Škoda Auto Vysoká škola v Mladé Boleslavi nové výukové prostory. Při této příležitosti se uskutečnila prezentace profesora Dynybyla, uznávaného odborníka ze Škoda Auto Vysoká škola, o.p.s. Ve své řeči představil Národní centrum kompetence pro průmyslový 3D tisk (NCK P3DT), mluvil o aktivitách centra a jeho zaměření na udržitelné materiály šetrné k životnímu prostředí, efektivní technologie, digitalizaci a datové řízení výroby. Manažerům Škoda Auto přinesl novou inspiraci například i ve využití aditivních technologií v průmyslové praxi.
Během prezentace se profesor Dynybyl zaměřil na klíčové téma digitalizace ve výrobě automobilů. Diskutoval o nejnovějších trendech v digitálních technologiích, které mají potenciál změnit průmysl, a představil jejich využití ve výrobním procesu a zlepšení efektivity. Umělá inteligence, internet věcí a rozšířená realita v průmyslové praxi byly jen některé z technologií, které byly předmětem jeho prezentace. Akce se konala v nově otevřených výukových prostorech Škoda Auto Vysoké školy, které slouží nejen studentům, ale i zaměstnancům společnosti.
Zasedání rady centra a schválení dílčích projektů
Pravidelná rada Centra P3DT se konala ve čtvrtek 16. 11. 2023 od 10:00 hodin na CXI TUL. Členové byli informováni o organizačních záležitostech a průběžných aktivitách centra. Klíčovým bodem byla změna zástupců jednoho z členů, a to společnost Průša RESEARCH. Josefa Průšu nahrazuje z důvodu pracovního vytížení Jiří Průša, který bude nově zastupovat společnost Průša RESEARCH v radě centra.
Kromě organizačních záležitostí na programu tyto body: veřejná prezentace NCK v minulém období, přehled navázaných spoluprací, informace o rozpočtu a představené byly 3 nové dílčí projekty. Jedním z nich je například 3D tisk z lokální zeminy vedený Ing. Petrem Zeleným, Ph.D. z Fakulty strojní TUL. Své 2 dílčí projekty představila Krajská nemocnice Liberec. V prvním se budou vyvíjet individuální ortopedické pomůcky právě pomocí 3D tisku. Druhý projekt zastřešuje vývoj Individuálně zhotovených šablon a pouze pro ortopedické a traumatologické operace. Všechny nové projekty byly radou schválené.
Inovační fórum představilo novinky v Praze
1. listopadu jsme v Praze zorganizovali Česko-německé inovační fórum, abychom propojili svět vědy, výzkumu a inovací s podnikáním. Vše pod hlavičkou našeho NCK a česko-německého centra excelence TransTech, na kterém spolupracujeme s experty z Fraunhofer institutu.
Podařilo se nám přilákat zástupce z různých oborů výroby, výzkumu a vývoje i technologií, kteří chtěli lépe porozumět trendům a inovacím. Představili jsme, v čem jsme experti: nové technologie v aditivní výrobě, lehké kompozitní materiály a konstrukce anebo naše služby pro průmysl 4.0 (IIoT, simulace a digitální dvojče, Big data, VR/AR realita).
Nabídli jsme nahlédnutí do zákulisí našich špičkových vědeckých pracovišť a naší specializace. Podařilo se nám ukázat, v čem je naše specializace a jaké oblasti jsou v naší expertize.
Děkujeme za účast a aktivní networking.
#inovace #spolupráce #TransTech #českoněmeckéforum
Zasedání Valné hromady v rámci projektu "Národní centrum kompetence pro průmyslový 3D tisk"
Zasedání Valné hromady v rámci projektu "Národní centrum kompetence pro průmyslový 3D tisk" se konalo dne 26. října 2023 od 10:00 hodin. Zasedání se členové konsorcia zúčastnili osobně v sídle CXI TUL v Liberci nebo online.
Během zasedání byly projednány důležité body programu včetně průběžné zprávy o činnosti Centra, představení návrhu nových dílčích projektů, diskuse o čerpání a rozpočtu Centra a dalších tématech v budoucí spolupráci partnerů projektu.
Valná hromada Centra P3DT funguje jako platforma pro aktivní spolupráci a společné plánování mezi všemi zúčastněnými stranami zapojenými v Centru P3DT.
70 let techniky v Liberci
70 let někdejší Vysoké školy strojní a textilní v Liberci, nyní Technické univerzity v Liberci, je významný milník v historii této uznávané instituce, která patří ke klíčovým hráčům technologického výzkumu a vývoje nejen v libereckém regionu.
K oslavám tohoto výročí uspořádala univerzita několik odborných přednášek, zejména pro absolventy vysoké školy a univerzity a také odbornou veřejnost.
Technická škola je samozřejmě tahounem inovativních technologií a trendů ve výrobě. Jedním z nic je 3D tisk. Ve svém vystoupení o něm mluvil Ing. Jiří Šafka, Ph.D. a představil prestižní projekt Národní centrum kompetence pro průmyslový 3D tisk polymerních materiálů (P3DT), které vzniklo s důrazem na podporu ekologicky a energeticky účinnější výroby. Aplikační výzkum, na kterém se konsorcium podílí, chce docílit ekologičtější 3D tisk s s nižším podílem syntetických složek a cirkulární využití odpadních surovin, které získají druhý život. P3DT spojuje téměř 30 partnerů z průmyslu i výzkumu a jejich společnou vizí je aplikace inovativních přístupů a maximální zlepšení výrobních procesů.
Tato akce byla skvělou příležitostí pro sdílení znalostí a názorů mezi experty a profesionály, kteří mají blízký vztah k univerzitě. Bylo to významné setkání, které reflektovalo nejen minulost TUL, ale nabídlo také pohled do budoucnosti technologického vývoje.
Experti z CXI a TUL na Fóru aditivní výroby 2023 v Brně
Na letošním Fóru aditivní výroby 2023 11. října na výstavišti v Brně byli aktivními řečníky také naši odborníci z CXI a TUL Jiří Šafka a Jan Kočí. Aditivní výroba a 3D tisk jsou pro nás zásadními oblastmi výzkumu, a jako přední řešitelé Národního centra kompetence pro průmyslový 3D tisk (P3DT) vedeme konsorcium téměř 30 partnerů.
Na tomto významném fóru se jsme aktivně prezentovali naše zkušenosti a úspěchy a plnění cílů P3DT.
Prezentace našich expertů Jiřího Šafky a Jana Kočího se zaměřily na spolupráci s německým Fraunhoferovým institutem a česko-německé spolupráci. Dále mluvili o aktivitách Centra pro průmyslový 3D tisk a věnovali se inovacím ve 3D tisku plastových, kompozitních a kovových výrobků a celkové udržitelnosti aditivní výroby, její ekonomika praktické tipy, jak z 3D tisku těžit a současně šetřit.
Fórum nabídlo osm hodin nabité nejnovějšími technologiemi 3D tisku a důležitými debatami o budoucnosti aditivní výroby.
Děkujeme všem, kdo přišli s námi sdílet vášeň a znalosti o aditivní výrobě a 3D tisku.
3D tisk s tajemstvím na Noci vědců
Noc vědců na CXI byla skvělým zážitkem. Všem návštěvníkům představili naše vědkyně a vědci z CXI vědecká a technická tajemství. Díky jejich erudici byla všechna odkryta. Od autonomního vozítka po 3D tisk, biologické a chemické kvízy, až po fascinující experimenty se světlem, laserové ukázky a prohlížení unikátním mikroskopem. Tým CXI se prezentoval skvělou několikahodinovou show.
Děkujeme všem návštěvníkům za jejich zvědavost a zájem o vědecká tajemství. Někteří z vás jsou dokonce našimi pravidelnými návštěvníky, což nás velmi těší. Věda a technologie jsou jedinečné pro každého a v každém věku.
Společná akce EIT HEI Deep Tech Empowerment, eDIH NEB a NCK P3DT
CXI hostilo inovační workshop s mimořádně aktuálním tématem "Jak na privátní sítě 5G". Spíkři se zaměřili ve svých přednáškách na technologie kampusových 5G sítí. Zástupci společností Mavenir a T-Mobile představili úspěšnou implementaci 5G sítě v univerzitním kampusu u nás v Liberci a další use cases. Z laboratoří CXI jsme předvedli naše největší technologické „highligts“: autonomní vozítko pro logistiku budoucnosti do terénu i skladů a moderní 3D tiskové služby využívající 5G pro sběr tiskových dat. Jsou to reálné příklady toho, co u nás na CXI vzniká a v čem jsme otevření partnerům z průmyslu a jejich vývoji. Možnosti pro inovační ekosystém, výzkum a vývoj jsou obrovské.
Digital Innovation Hub v Drážďanech prezentoval inovace, naši zástupci byli u toho.
V úterý 20. června 2023 se uskutečnilo představení The European Digital Innovation Hub Saxony v Drážďanech včetně prohlídky jejich #IIoT laboratoře a seznámení s aktuálními projekty a zapojenými firmami a start-upy. Tato událost přímo navazovala na třídenní (20.-22. června) networkingový festival Silicon Saxony 2023, který představil především místní firmy a technologie. Zástupci za NCK P3DT byli u toho a aktivně představili naše inovativní technologická řešení, která poskytujeme.
Přejít na detailVyužití potenciálu ekonomické a vědecké diplomacie v česko-afrických vztazích
Afrika prochází technologickou revolucí. Česká republika chce tyto pozitivní změny podpořit. České firmy přinášejí do Afriky nové technologie a naše země také podporuje spolupráci mezi univerzitami, vědecký výzkum a transfer technologií, což vede k vzájemnému obohacování o nové myšlenky a zkušenosti. Výzkum, věda a inovace jsou motorem hospodářského rozvoje s vyšší přidanou hodnotou.
NCK P3DT na konferenci zastupovali Jan Kočí a Peter Skrla jako hlavní řečníci v panelu 1 "Chytré technologie / CzechTech řešení pro Afriku".
Zasedání rady centra a schválení dílčích projektů
Rada Centra P3DT se bude konat v úterý 16. 5. 2023 od 13:00 hodin v budově L - TUL v zasedací místnosti 4. patro na adrese Bendlova 1409/7 v Liberci. Schůzka bude uspořádána hybridně, takže účastníci mohou dorazit osobně nebo se připojit online pomocí poskytnutého odkazu na platformu Meet. Před jednáním budou účastníkům zaslány podklady k jednání.
Fraunhofer IWU, Deutsch-Tschechische Industrie- und Handelskammer a CXI TUL vás zvou na ČESKO-NĚMECKÉ INOVAČNÍ FÓRUM s aktéry českého a německého inovačního ekosystému
Akci pořádá Česko-německá obchodní a průmyslová komora (AHK) ve spolupráci s Česko-německým centrem excelence TransTech.
Česko-německé centrum excelence TransTech vzniklo kooperací dvou německých vědeckých Fraunhofer institutů (Fraunhofer IWU a Fraunhofer IMWS) s českým výzkumným Ústavem pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace CxI, který je součástí Technické univerzity v Liberci.
NCK P3DT bude zastoupeno Jiřím Šafkou a Janem Kočím na vybraných workshopech ke 3D tisku a digitalizaci.